Skutki biegunek u cieląt.
4 główne konsekwencje biegunki




Kwasica metaboliczna
Bez względu na to, jaki czynnik spowodował biegunkę u cieląt, pierwszą konsekwencją tego schorzenia jest utrata treści zasadowej przewodu pokarmowego u zwierząt (w tym głównie wodorowęglanów, jak np. HCO3).
Wodorowęglany produkowane są w dużej mierze w dwunastnicy, która stanowi początkową część przewodu pokarmowego. Stamtąd dostarczane są z sokiem trzustkowym do żołądka, gdzie neutralizują zawartą w nim kwaśną treść. Ten proces wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.
Co dzieje się w sytuacji, gdy równowaga kwasowo-zasadowa zostanie zaburzona?
W momencie, gdy na skutek zaburzonej równowagi dojdzie do obniżenia pH, w organizmie tworzy się kwasica metaboliczna. Konsekwencje tego zjawiska u cieląt to przede wszystkim:
- Utrata treści pokarmowej z kałem, która prowadzi do spadku masy ciała nawet do 20% w ciągu doby (przy zapewnionym dostępie do wody).
- Stopniowe pozbywanie się nadmiaru jonów wodorowych i dwutlenku węgla, co prowadzi do niedotlenienia organizmu.
- Problemy z filtracją nerek.
- Rozwoju kwasicy mleczanowej.
Kwasica mleczanowa
Kwasica mleczanowa to groźny rodzaj kwasicy metabolicznej, który występuje najczęściej u nowonarodzonych cieląt w pierwszych tygodniach życia. Choroba ta związana jest z upośledzonym metabolizmem glukozy i laktozy w przewodzie pokarmowym. W trakcie którego dochodzi niekiedy do uszkodzenia kosmków jelitowych i wnikania toksycznego izomeru D-mleczanu do mózgu.
Objawy kwasicy mleczanowej to:
- nadmierny wzrost bakterii jelitowych, które mogą przenikać do krwi;
- senność;
- apatia;
- śpiączka;
- biegunka – UWAGA! Jest to objaw, który nie występuje u wszystkich chorych cieląt
Jak leczyć kwasicę metaboliczną?
Wlew dożylny wodorowęglanów
Zabieg ten przeprowadzany jest wyłączone przez lekarza weterynarii. Metoda ta pozwala w szybki sposób zniwelować skutki kwasicy metabolicznej i może być stosowana w momencie, gdy masa ciała zwierzęcia obniży się o 8%. Wlew dożylny jest zazwyczaj stosowany, gdy podanie zwierzęciu roztworu nawadniającego drogą doustną jest niemożliwe.Obliczanie zapotrzebowania na wodorowęglany (BIC) na podstawie objawów klinicznych

Dlaczego nie należy podawać zwierzętom „czystych” wodorowęglanów drogą doustną?
- Słaba stabilność produktu w roztworze wodnym.
- Ryzyko wchodzenia preparatu w reakcję z innymi substancjami, jak np. środki słodzące i kwas cytrynowy.
- Zmiana właściwości roztworu pod wpływem światła słonecznego.
- Wchodzenie w reakcję z mlekiem i/lub preparatem mlekozastępczym.
Podawanie zwierzętom prekursorów wodorowęglanów drogą doustną
Prekursory wodorowęglanów stanowią obecnie ciekawą alternatywę dla „czystych” wodorowęglanów. Zalicza się do nich sole lub estry kwasu octowego, cytrynowego, propionowego lub mlekowego, a mianowicie:- Octany – najbardziej zbliżone do wodorowęglanów podawanych dożylnie, nie wchodzą w reakcję z mlekiem lub preparatem mlekozastępczym. Są metabolizowane w wątrobie i mięśniach szkieletowych, dzięki czemu dostarczają energię przeżuwaczom.
- Cytryniany.
- Propioniany.
- Mleczany.
- butelki ze smoczkiem;
- sondy;
- wiadra ze smoczkiem.
Podawanie cielętom preparatu Calf Lyte® Plus
Calf Lyte® Plus to preparat, który wykazuje dużą skuteczność w podnoszeniu i utrzymaniu pH osocza na poziomie 7,4, stając się tym samym bardzo dobrym rozwiązaniem w terapii kwasicy metabolicznej podczas biegunki u cieląt.Calf Lyte® Plus zawiera przede wszystkim octan sodu, który jest uważany za prekursora w zakresie korekty pH u cieląt.
Preparat rozpuszczany w wodzie lub w mleku stanowi skuteczny roztwór hipertoniczny, zapewniający optymalne nawodnienie, lepszą absorpcję wody i elektrolitów, a także zwiększenie wchłaniania niezbędnych składników odżywczych.
Aby otrzymać od nas zupełnie za darmo narzędzie do oceny kwasicy, prosimy skontaktować się z nami za pomocą formularza dostępnego na stronie KONTAKT